| Part Number | HCPL-6551 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 546410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 4-CH Transistor With Base DC-OUT 16-Pin CFPAK |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-6551 |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-6551 |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.13 x 7.24 x 2.85 mm |
| Output Type | DC |
| Rad Hard | No |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 20 % |
| Input Type | DC |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Forward Voltage | 1.9 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Supplier Package | CFPAK |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Screening Level | Military |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Typical Forward Voltage | 1.55 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Package | 16CFPAK |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-6551 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler SCR AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP748J(D4,F).pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 3-CH 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for ISO7231ADW.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Black Tube Download PDF datasheet for FOD3150S.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 4-CH 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for ISO7240CFDW.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD4118SDV.pdf |
|
Vishay | Optocoupler Logic-Out Open Drain DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SFH6747T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP-8A SMD T R Download PDF datasheet for IL300-X007T.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ISO7221CD.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for SFH6186-4.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP620(F).pdf |