| Part Number | HCPL-6751 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 753680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington With Base DC-OUT 16-Pin CFPAK |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-6751 |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-6751 |
|---|---|
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Typical Forward Voltage | 1.4 V |
| Screening Level | Military |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Input Current | 10/ch mA |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | Yes |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 11.13 x 7.24 x 2.85 mm |
| Output Type | DC |
| Maximum Power Dissipation | 200/ch mW |
| Input Type | DC |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Collector Current | 40/ch mA |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 1500 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | CFPAK |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package | 16CFPAK |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-6751 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SO Stretched T R Download PDF datasheet for ACPL-P480-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO Download PDF datasheet for TLP383(GR-TPL,E(T.pdf |
|
Everlight | VISIBLE LED - |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP291(BLL-TP,SE(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | HIGH SPEED TRANSISTOR OPTOCOUPLERS Download PDF datasheet for HCPL2630SM.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 4-CH Transistor DC-OUT 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SFH6916-T.pdf |
|
Vishay | OPTOCOUPL AC-IN 1CH TRANS DC-OUT 4PDIP SMD Download PDF datasheet for SFH6286-4.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SDIP Emboss T R Download PDF datasheet for TLP2766(TPF).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-2611-520E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3022M.pdf |