| Part Number | HCPL-817-00AE |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 729900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-817-00AE |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-817-00AE |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Pin Count | 4 |
| Output Type | DC |
| Maximum Fall Time | 18 us |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 160 % |
| Input Type | DC |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 35 V |
| Maximum Rise Time | 18 us |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -30 to 100 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 4.6 x 6.5 x 3.5 mm |
| Supplier Package | PDIP |
| Maximum Reverse Voltage | 6 V |
| Package | 4PDIP |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-817-00AE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7220MDR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for MCT6SD.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SI8462BA-B-IS1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for CNY17F1SR2M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-M611-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin DIP T R Download PDF datasheet for TLP785F(D4-GRL,F(C).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 4-CH 16-Pin CFPAK Download PDF datasheet for HCPL-6651.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W Tube Download PDF datasheet for HCNW2611-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO Download PDF datasheet for TLP291(V4GHTP,SE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for 6N138-000E.pdf |