| Part Number | HCPL-J454-600E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 458460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-J454-600E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-J454-600E |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Minimum Forward Voltage | 1.45 V |
| Typical Forward Voltage | 1.59 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.85 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 60 % |
| Input Type | DC |
| Output Type | DC |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Maximum Input Current | 400 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-J454-600E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7421DR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-W483-560E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for TLP3063F(D4TP4SC,F.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Pull Up DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0466-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 4-Pin DIP T R Download PDF datasheet for TLP785(D4IVCTR6F(C.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-2630-520E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for 6N137-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH6106-2T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP351(F).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 5-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-M483-500E.pdf |