| Part Number | HCPL0453 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 772430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOP Box |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL0453 |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL0453 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Isolation Voltage | 2500 Vrms |
| Input Type | DC |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Typical Forward Voltage | 1.45 V |
| Output Type | DC |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Supplier Package | SOP |
| Product Dimensions | 4.92 x 3.95 x 1.55 mm |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8SOP |
| Replacement Part Number | PART-HCPL0453 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HCPL-181-06AE.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Photovoltaic DC-OUT 5-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP591B(C.F).pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO721MDR.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7421EDR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for FOD2712AV.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC WB T R Download PDF datasheet for SI8445BB-D-ISR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-0721-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-263N-520E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for 6N137SM.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin Mini-Flat Download PDF datasheet for TCMD1000.pdf |