| Part Number | HCPL2531 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 736840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Black Bulk |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL2531 |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL2531 |
|---|---|
| Pin Count | 8 |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Product Dimensions | 9.91 x 6.86 x 3.94 mm |
| Supplier Package | PDIP Black |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8PDIP Black |
| Replacement Part Number | PART-HCPL2531 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7230CDWR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for ACPL-5631L-300.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNW137-300E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO6L Download PDF datasheet for TLP383(D4GH-TL,E(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for MOC3063SR2VM.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 2-CH 12-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-315J#500.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP188(TPL,E(T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for CNY17-3X001.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for 4N35SVM.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Download PDF datasheet for TLP184(GR-TPLSE(T.pdf |