| Part Number | HCPL4503SDM |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 167250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD White T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL4503SDM |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL4503SDM |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Product Dimensions | 9.91 x 6.86 x 3.94 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Supplier Package | PDIP SMD White |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Output Type | DC |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Forward Voltage | 1.45 V |
| Input Type | DC |
| Package | 8PDIP SMD White |
| Replacement Part Number | PART-HCPL4503SDM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MOCD211R2M.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for 6N137SM.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HCPL-181-06BE.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington DC-OUT 16-Pin Mini-Flat Download PDF datasheet for TCMD4000.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-OUT Totem-Pole Logic, Inverter-IN 1-CH 5-Pin SO-6 T R Download PDF datasheet for TLP2361(V4-TPL.E(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2411-000E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP Black Bulk Download PDF datasheet for HCPL2631.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7242CQDWRQ1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD4118SDV.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP291(GB-TP,E(O.pdf |