| Part Number | IL252-X007T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 778560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IL252-X007T |
| Datasheet download |
| Part Number | IL252-X007T |
|---|---|
| Output Type | DC |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Input Current | 60 mA |
| Product Dimensions | 8.7 x 6.5 x 3.81 mm |
| Minimum Isolation Voltage | 5300 |
| Typical Forward Voltage | 1.2 |
| Maximum Forward Voltage | 1.5 |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 400 |
| Input Type | AC |
| Pin Count | 6 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 6PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-IL252-X007T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH619A-X007T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for 4N37M.pdf |
|
Vishay | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH6206-3T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Photovoltaic DC-OUT 4-Pin MFSOP T R Download PDF datasheet for TLP191B(TPR.U.C.F).pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7220ADR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for ACNW261L-300E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-K376-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HMHA2801R2V.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington DC-OUT 16-Pin PDIP Download PDF datasheet for ILQ31.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 3-CH 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ACSL-6300-50TE.pdf |