| Part Number | ILD206T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 707820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ILD206T |
| Datasheet download |
| Part Number | ILD206T |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Forward Voltage | 1.55 |
| Maximum Input Current | 30 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Forward Voltage | 1.2 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Reverse Voltage | 6 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SOIC |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 125 % |
| Maximum Power Dissipation | 300 |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 70 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Isolation Voltage | 4000 |
| Input Type | DC |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 400 |
| Product Dimensions | 5.84 x 3.91 x 3.38 - 0.2 mm |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-ILD206T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-2400-300E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP268J(TPL,E(T.pdf |
|
Silicon Labs | OptoCoupler 2-CH 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SI8410BB-D-IS.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ILD211T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for VO618A-3X017T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 250VDRM 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for MOC3033SR2M.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO721MMDREPG4.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP5701(D4-TP4,E(O IC COUPLER ZEUS-SO Download PDF datasheet for TLP5701(D4-TP4E(O.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-263L-560E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington With Base DC-OUT 16-Pin CDIP Download PDF datasheet for 8302401EA.pdf |