| Part Number | ILD211T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 723760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ILD211T |
| Datasheet download |
| Part Number | ILD211T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Input Current | 30 mA |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Forward Voltage | 1.55 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Maximum Reverse Voltage | 6 |
| Typical Forward Voltage | 1.2 |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Input Type | DC |
| Max Processing Temp | 250 |
| Product Dimensions | 5.84 x 3.91 x 3.38 - 0.2 mm |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 400 |
| Maximum Power Dissipation | 300 |
| Minimum Isolation Voltage | 4000 |
| Rad Hard | No |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 70 V |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-ILD211T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 5-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for FODM611R2.pdf |
|
Vishay | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for IL4118-X007T.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO721MMDREPG4.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH601-3X017T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for CNY17F-1X007T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin SDIP SMD T R Download PDF datasheet for TLP719FD4-TPF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for 4N35SR2M.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ISO7131CCDBQ.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for SI8641BB-B-ISR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3061VM.pdf |