| Part Number | LTV-816S-TA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Liteon Opto |
| Quantity in stock | 233470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LTV-816S-TA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | LTV-816S-TA1 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 4 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Product Dimensions | 4.6 x 6.5 x 3.5 mm |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 60 % |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Package | 4PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-LTV-816S-TA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TLP185(GB,SE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNR200#300.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator Low Power 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7330CDWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for FODM8061R2.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2730-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin DIL Download PDF datasheet for TCET1106G.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNW4504-300E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for ACPL-827-W00E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-2211-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington With Base DC-OUT 16-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for 6N140A#300.pdf |