| Part Number | PC354N1J000F |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp |
| Quantity in stock | 170050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PC354N1J000F |
| Datasheet download |
| Part Number | PC354N1J000F |
|---|---|
| Output Device | Transistor |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Maximum Power Dissipation | 170 mW |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 400 % |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin/Copper |
| Operating Temperature | -30 to 100 °C |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Output Type | DC |
| Input Type | AC |
| Maximum Fall Time | 18 us |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Rise Time | 18 us |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Supplier Package | Mini-Flat |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Pin Count | 4 |
| Product Dimensions | 3.6 x 4.4 x 2.6 mm |
| Package | 4Mini-Flat |
| Replacement Part Number | PART-PC354N1J000F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-3180-360E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-4100-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin CDIP Download PDF datasheet for HCPL-5120-200.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP5701(D4-TP4,E(O IC COUPLER ZEUS-SO Download PDF datasheet for TLP5701(D4-TP4E(O.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for CNY17-1S-M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-4200-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TCLT1008.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH615A-3X009T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 5-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACPL-M61L-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin SDIP SMD T R Download PDF datasheet for TLP719FD4-TPF.pdf |