| Part Number | 293D106X0016B2TE3 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 292300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 10uF 16V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2 Ohm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 293D106X0016B2TE3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 293D106X0016B2TE3 |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Polarity | Polar |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Package/Case | 3528-21,B |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3.5 x 2.8 x 1.9 mm |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Case Code | B |
| Dissipation Factor | |
| Leakage Current | |
| Failure Rate | |
| Equivalent Series Resistance | |
| Case Style | Molded |
| Case Size | 3528-21 |
| Max Processing Temp | 250 to 260|260 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Military Standard | |
| Product Depth | 2.8 mm |
| Product Height | 1.9 mm |
| Product Length | 3.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-293D106X0016B2TE3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Tant Solid 100uF 16V X CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.7 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491X107M016AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 220uF 6.3V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.07Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TCJB227M006R0070.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 47uF 25V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.7 Ohm 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for 293D476X0025D2TE3.pdf |
|
AVX | CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 Download PDF datasheet for TAJD107K010RLFV.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 22uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 T R Download PDF datasheet for 293D226X9016C2TE3.pdf |
|
AVX | LOWESR,220UF,10V,10%,Y CASE,150,TR, Download PDF datasheet for TPSY227K010R0150.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 6.8uF 35V T CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.1mm) SMD 3528-12 0.09 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T521T685M035APE090.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 1uF 25V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 7.5Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for F931E105KAA.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 6.3V P CASE 20% (2.2 X 1.25 X 1mm) SMD T R Download PDF datasheet for F950J476MPAAQ2.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 10uF 15V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 (0.001%FR) 2.5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CWR11HH106KD.pdf |