| Part Number | 293D227X0016E2TE3 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 831870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 220uF 16V E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.5 Ohm 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 293D227X0016E2TE3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 293D227X0016E2TE3 |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Polarity | Polar |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 7.3 x 4.3 x 4 |
| MSL Level | 1 |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 7343-43,E |
| Case Size | 2917 |
| Max Processing Temp | 250 |
| Failure Rate | |
| Equivalent Series Resistance | |
| Military Standard | |
| Dissipation Factor | |
| Leakage Current | |
| Case Style | Molded |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 2917 |
| Case Code | E |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 20 % |
| Product Depth | 4.3 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 7.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-293D227X0016E2TE3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | AVXTRJD107K010R0100 CAP TANT 100UF 10V 1 Download PDF datasheet for TRJD107K010R0100.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 680uF 6.3V E CASE 10% (7.3 X 6 X 3.6mm) SMD 7260-38 0.023 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T510E687K006ATE023.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 470uF 6.3V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 0.4 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJD477K006RNJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 10V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 0.6 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TLJA476M010R0600.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 10uF 25V A CASE 10% (3.2 X 1.7 X 1.4mm) SMD 3216-16 2 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for F951E106KAAAQ2.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 4.7uF 16V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 5 Ohm 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for TP3A475K016C5000AS.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 47uF 6.3V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 1.6 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491C476K006AT.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 4.7uF 35V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 2.2 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491C475M035AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 4.7uF 16V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 4 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJA475M016RNJ.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 220uF 16V E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.5 Ohm 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for 293D227X0016E2TE3.pdf |