| Part Number | 298D105X0050P2T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 869670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 1uF 50V P CASE 20% (2.4 X 1.45 X 1.2mm) SMD 2415-12 8 Ohm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 298D105X0050P2T |
| Datasheet download |
| Part Number | 298D105X0050P2T |
|---|---|
| Case Code | P |
| Lead Finish | Pure Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Construction | Flat |
| Polarity | Polar |
| Package/Case | 2415-12,P |
| Supplier Package | 0906 |
| Product Dimensions | 2.4 x 1.45 x 1.2(Max) |
| Case Size | 0906 |
| Equivalent Series Resistance | 8 Ohm |
| Tolerance | 20 % |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Leakage Current | 0.5 uA |
| Case Style | Molded |
| Capacitance Value | 1 uF |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 1.45 mm |
| Product Height | 1.2(Max) mm |
| Product Length | 2.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-298D105X0050P2T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Tant Solid 22uF 6.3V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2.5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJB226K006RNJ.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 47uF 10V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 T R Download PDF datasheet for 293D476X0010B2TE3.pdf |
|
Abracon | Cap Tant Solid 47uF 6.3Vdc A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 1206,A 3.5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ATCC-211A-006-476M-T.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 100uF 6.3V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.8 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491D107K006AT.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 68uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.8 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491D686M010ATAUTO.pdf |
|
ROHM | Cap Tant Solid 47uF 6.3V P 20% 2 X 1.25 X 1.2mm SMD 2012-12,P 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TCTP0J476M8R-Y1.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 10uF 16V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.8 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TR3B106K016C0800.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 6.3V P CASE 20% (2.2 X 1.25 X 1mm) SMD T R Download PDF datasheet for F950J476MPAAQ2.pdf |
|
AVX | TAN CAP 6.8UF D 35V Download PDF datasheet for F971V685MDDAMB.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 150uF 6.3V M CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.5mm) SMD 3528-15 0.07 Ohm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for T520M157M006ATE070.pdf |