| Part Number | 561R1DF0D10 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 563690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 1000V N2800 10% (9.4 X 4mm) Radial 6.4mm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Singlelayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 561R1DF0D10 |
| Datasheet download |
| Part Number | 561R1DF0D10 |
|---|---|
| Termination Style | Radial |
| Mounting | Through Hole |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 4 mm |
| Dielectric | N2800 |
| Lead Pitch For Radial | 6.4 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 9.4(Max) X 4(Max) |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| Seated Plane Height | 12.6 mm |
| Product Depth | 4(Max) mm |
| Product Diameter | 9.4(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-561R1DF0D10 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Cap Ceramic 0.01uF 1000V Z5U 20% (12 X 4mm) Radial 7.5mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for S103M47Z5UN63J7R.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0022uF 2000V Z5U 20% (8.5 X 4mm) Radial 5mm 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for S222M33Z5UP6UK5R.pdf |
|
AVX | MIL PRF MLCC CAP 0.01UF 50VDC Download PDF datasheet for M39014 22-0445.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0022uF 6300V E -20% to 80% (15 X 7mm) Radial 10mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for DECE33J222ZC4B.pdf |
|
AVX | Resonator 4MHz 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for PBRC4.00GR50X000.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0039uF 760VAC 500VAC Y5U 20% (15.5 X 5mm) Radial 10mm Bulk Download PDF datasheet for VY1392M61Y5UQ63V0.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0047uF 760VAC 500VAC Y5U 20% (17 X 5mm) Radial 12.5mm 125\u00b0C Download PDF datasheet for VKP472MCQED0KR.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0033uF 1000V Y5P 10% (11 X 4mm) Radial 5mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for S332K43Y5PN63J5R.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0022uF 440VAC 300VAC Y5U 20% (9 X 5mm) Radial 10mm Ammo Pack Download PDF datasheet for VY2222M35Y5US6UV0.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.01uF 1000V Z5U 20% (12.4 X 4mm) Radial 9.5mm Bulk Download PDF datasheet for 562R5GAS10.pdf |