| Part Number | 594D476X0016C2T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 291930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 47uF 16V C CASE 20% (7.1 X 3.2 X 2.5mm) SMD 0.11 Ohm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 594D476X0016C2T |
| Datasheet download |
| Part Number | 594D476X0016C2T |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Case Code | C |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Product Dimensions | 7.1 x 3.2 x 2.5 mm |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 2a |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 250 to 260|260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Package/Case | C |
| Case Style | Conformal Coated |
| Equivalent Series Resistance | 0.11 Ohm |
| Leakage Current | 7.5 uA |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 2.5 mm |
| Product Length | 7.1(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-594D476X0016C2T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Tant Solid 22uF 20V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 T R Download PDF datasheet for TAJD226M020R.pdf |
|
Panasonic | Cap Tant Solid 220uF 2.5V D2E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 7343,D2E 0.025 Ohm 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 2R5TPE220M.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 2.2uF 25V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 1.2 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSB225K025R1200.pdf |
|
AVX | TAN CAP 6.8UF D 35V Download PDF datasheet for F971V685MDDAMB.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 150uF 16V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.4 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T494D157K016AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 10uF 25V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 0.5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSC106K025H0500.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 6.3V P CASE 20% (2.2 X 1.25 X 1mm) SMD T R Download PDF datasheet for F950J476MPAAQ2.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 4.7uF 10V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 3 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T494A475K010AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 22uF 16Vdc B-CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2.3 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJB226K016TNJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 220uF 10V E CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4.1mm) SMD 7343-43 0.5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJE227K010RNJ.pdf |