| Part Number | 595D476X06R3B2T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 333120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 47uF 6.3V B CASE 20% (4 X 2.8 X 1.9mm) SMD 0.57 Ohm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 595D476X06R3B2T |
| Datasheet download |
| Part Number | 595D476X06R3B2T |
|---|---|
| Case Style | Conformal Coated |
| Leakage Current | 2.8 uA |
| Construction | Flat |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Case Code | B |
| MSL Level | 2a |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Package/Case | B |
| Rad Hard | No |
| Equivalent Series Resistance | 0.57 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 4 x 2.8 x 1.9 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Polarity | Polar |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Max Processing Temp | 250 to 260|260 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Product Depth | 2.8 mm |
| Product Height | 1.9 mm |
| Product Length | 4(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-595D476X06R3B2T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Tant Solid 220uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.006 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T530D227M006ATE006.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 1uF 10V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491A105M010AT.pdf |
|
Panasonic | Cap Tant Solid 220uF 2.5V B2 CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528,B2 0.025 Ohm 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 2R5TPE220MAPB.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 470uF 4V Y CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2mm) SMD 7343-20 0.015 Ohm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for TCJY477M004R0015.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 470uF 6.3V E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4.1mm) SMD 7343-43 0.045 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSE477M006H0045.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 35V E CASE 20% (7.3 X 4.3 X 4.1mm) SMD 7343-43 0.9 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJE476M035RNJ.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 47uF 16V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 1.2 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491C476M016AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 4.7uF 20V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 3 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJB475K020RNJ.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 10uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 T R Download PDF datasheet for 293D106X9025D2TE3.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 33uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 0.225 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSC336K016R0225.pdf |