| Part Number | BFC2 33620104 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 748120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.1uF 630V PP 20% (17.5 X 5 X 11mm) Radial 15mm 110\u00b0C Loose in Box |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC2 33620104 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC2 33620104 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Package/Case | 17.5(Max) X 5(Max) X 11(Max) |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 630 V |
| Operating Temperature | -55 to 110 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage(AC) | 310 V |
| Dielectric | PP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 17.5 x 5 x 11 mm |
| Max Processing Temp | 280 |
| Seated Plane Height | 11 mm |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Lead Pitch For Radial | 15 mm |
| Product Depth | 5(Max) mm |
| Product Height | 11(Max) mm |
| Product Length | 17.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC2 33620104 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Film 0.033uF 560V PP 20% (13 X 5 X 11mm) Radial 10mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for R46KF233000M1M.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.47uF 760VDC 275VAC PP 20% (18 X 11 X 19mm) Radial 15mm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for PHE840MB6470MB16R17T0.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 250V PET 10% (13 X 4 X 9mm) Radial 10mm 100\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MMK10104K250A01L4BULK.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.047uF 250VAC PET 10% 12.5 X 6.5 X 14.4mm RDL 10mm Bulk Download PDF datasheet for ECQE2A473KF.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.22uF 16V 20% (3.2 X 1.6 X 0.8mm) SMD 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECPU1C224MA5.pdf |
|
AVX | Capacitor, SMD, Thin-film, 0201 Case, 25Vdc, \u00b130ppm \u00b0C, 0.8pF, \u00b10.05pF, ACCU-P, \u00f87\"T R 5k Download PDF datasheet for 02013J0R8ABSTR.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 250V PEN 10% (6 X 5 X 4.1mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for LDEID3100KA0N00.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.01uF 1000V PP 5% (13 X 4.5 X 10.5mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PHE450PA5100JR05.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.33uF 630V PP 5% (20.5 X 11.4 X 17.7mm) Radial 17.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF6334JL.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 760V PET 20% (18 X 5.5 X 12.5mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for F840BE104M275A.pdf |