| Part Number | BFC233660472 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 427490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.0047uF 300VAC PP 20% (12.5 X 5 X 11mm) Radial 10mm 105\u00b0C Loose in Box |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC233660472 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC233660472 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 12.5(Max) X 5(Max) X 11(Max) |
| Product Dimensions | 12.5 x 5 x 11 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Dielectric | PP |
| Capacitance Value | 0.0047 uF |
| Seated Plane Height | 11 mm |
| Voltage(AC) | 300 V |
| Product Depth | 5(Max) mm |
| Product Height | 11(Max) mm |
| Product Length | 12.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC233660472 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Film 1.8uF 630V PP 5% (31.5 X 21 X 30mm) Radial 27.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PHE426MF7180JR06L2.pdf |
|
TDK | Cap Film 1uF 450V PP 10% (13 X 8 X 17.5mm) Radial 10mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32671P4105K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.056uF 1600V PP 5% (28 X 16 X 24.5mm) Radial 25mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWH16563JV.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.15uF 400V PEN 5% (9.8 X 8 X 4.6mm) SMD 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU4154V17.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.22uF 63V PPS 10% (7.2 X 4.5 X 9mm) Radial 5mm 150\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for F211JL224K063C.pdf |
|
Vishay | VISMKP386M468160JT7 METALLIZED POLYPROPY Download PDF datasheet for MKP386M468160JT7.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.47uF 250V PET 10% (18 X 6 X 12mm) Radial 15mm 105\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for R60II3470AA30K.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 560V PP 10% (13 X 6 X 12mm) Radial 10mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for 46KF310050P0K.pdf |
|
AVX | Cap Film 200uF 500V PP 10% (84.5 X 51mm) Screw Mount Plastic Can 105\u00b0C Download PDF datasheet for FFVI6J0207KJE.pdf |
|
Panasonic | CAP FILM RADIAL - |