| Part Number | BFC237085474 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 176870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.47uF 100V PET 10% (7.2 X 6 X 11mm) Radial 5.08mm 105\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC237085474 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC237085474 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Voltage(AC) | 63 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Tolerance | 10 % |
| Product Dimensions | 7.2 x 6 x 11 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Dielectric | PET |
| Package/Case | 7.2(Max) X 6(Max) X 11(Max) |
| Max Processing Temp | 280 |
| Seated Plane Height | 11 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Capacitance Value | 0.47 uF |
| Lead Pitch For Radial | 5.08 mm |
| Product Depth | 6(Max) mm |
| Product Height | 11(Max) mm |
| Product Length | 7.2(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC237085474 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Film 15uF 700V PP 5% (57.5 X 35 X 50mm) Radial 52.5mm 0.0021 Ohm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C4ATJBW5150A3NJ.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.068uF 250V PET 10% (10.3 X 4.5 X 7.5mm) Radial 7.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2683KF.pdf |
|
TDK | Cap Film 2.2uF 520V PP 10% (26.5 X 10.5 X 20.5mm) Radial 22.5mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32673P5225K.pdf |
|
AVX | Cap Film 0.01uF 63V PEN 5% (4.7 X 3.2 X 2mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB037D0103JBA.pdf |
|
TDK | Cap Film 1uF 305VAC PP 20% 26.5 X 11 X 20.5mm RDL 22.5mm T R Download PDF datasheet for B32923C3105M189.pdf |
|
AVX | - - |
|
Panasonic | Cap Film 0.33uF 250V PET 10% (10.3 X 6.4 X 11.3mm) Radial 7.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2334KB.pdf |
|
TDK | Cap Film 1.5uF 1300V PP 10% (31.5 X 12.5 X 21.5mm) Radial 27.5mm 0.0105 Ohm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32774D1155K.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.47uF 305VAC PET 20% (26.5 X 8.5 X 16.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32933A3474M.pdf |
|
TDK | MKP FILM CAPACITORS - 10UF - |