| Part Number | BFC237221474 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 742900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.47uF 100V PET 10% (12.5 X 5 X 11mm) Radial 10mm 105\u00b0C Loose in Box |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC237221474 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC237221474 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Voltage(AC) | 63 V |
| Rad Hard | No |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Package/Case | 12.5(Max) X 5(Max) X 11(Max) |
| Product Dimensions | 12.5 x 5 x 11 mm |
| Dielectric | PET |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Seated Plane Height | 11 mm |
| Capacitance Value | 0.47 uF |
| Product Depth | 5(Max) mm |
| Product Height | 11(Max) mm |
| Product Length | 12.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC237221474 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 0.22uF 250VAC PET 10% (17.5 X 8 X 16mm) Radial 15mm 85\u00b0C Download PDF datasheet for ECQU2A224KL.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.001uF 16V PPS 5% (1.6 X 0.8 X 0.7mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1C102JX5.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.068uF 250V PET 10% (13 X 3.5 X 8mm) Radial 10mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MKT 1820-368 255.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.33uF 100V PEN 10% (7.1 X 5 X 3.5mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU1334KC9.pdf |
|
Vishay | 120NF 10% 400VAC AXIAL Download PDF datasheet for MKP18424124902.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 1.5uF 250V PET 10% (15.3 X 8.6 X 15.7mm) Radial 12.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2155KB.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.022uF 100V PEN 5% (4.8 X 3.3 X 1.4mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU1223JC9.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.1uF 300VAC PET 20% (15 X 8mm) Radial 100\u00b0C Download PDF datasheet for ECQU3A104MGA.pdf |
|
TDK | Cap Film 3.3uF 305VAC PP 20% (31.5 X 18 X 27.5mm) Radial 27.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32924C3335M3.pdf |
|
AVX | Cap Film 0.1uF 100V PEN 5% (4.7 X 3.2 X 3mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB037E0104JBA.pdf |