| Part Number | BFC237321105 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 198920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 1uF 100V PET 10% (17.5 X 6 X 12mm) Radial 15mm 105\u00b0C Loose in Box |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC237321105 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC237321105 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Voltage(AC) | 63 V |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 17.5 x 6 x 12 mm |
| Capacitance Value | 1 uF |
| Package/Case | 17.5(Max) X 6(Max) X 12(Max) |
| Lead Pitch For Radial | 15 mm |
| Dielectric | PET |
| Max Processing Temp | 280 |
| Seated Plane Height | 12 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Product Depth | 6(Max) mm |
| Product Height | 12(Max) mm |
| Product Length | 17.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC237321105 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | Cap Film 0.47uF 63V PET 10% (7.2 X 3.5 X 8mm) Radial 5mm 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for B32529C474K289.pdf |
|
Vishay | MKP 0.68UF 5% 1250VDC T5 Download PDF datasheet for MKP386M468125JT5.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 1uF 630V PP 3% (28 X 15.5 X 22.3mm) Radial 25mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF6105HLC.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 1uF 250VAC PET 20% 25.5 X 12 X 22mm RDL 22.5mm Download PDF datasheet for ECQU2A105ML.pdf |
|
Vishay | Cap Film 2.2uF 310VAC PP 20% (31.5 X 15 X 25mm) Radial 27.5mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for BFC233920225.pdf |
|
TDK | SIEB32652A 153K189 FILM CAP, 5.0 X 10.5 - |
|
Panasonic | Cap Film 2.2uF 450VDC PP 10% (17.5 X 11.1 X 14.3mm) Radial 7.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWFD2W225KC.pdf |
|
AVX | Capacitor, SMD, Thin-film, 0201 Case, 25Vdc, \u00b130ppm \u00b0C, 0.8pF, \u00b10.05pF, ACCU-P, \u00f87\"T R 5k Download PDF datasheet for 02013J0R8ABSTR.pdf |
|
AVX | Cap Film 5uF 4600V PP 5% Cylindrical Screw Terminal 85\u00b0C Download PDF datasheet for FPX86Y0505J--.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.022uF 63V PET 5% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for B32529C223J289.pdf |