| Part Number | BFC237353104 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 891250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.1uF 400V PET 10% (17.5 X 5 X 11mm) Radial 15mm 105\u00b0C Loose in Box |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC237353104 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC237353104 |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Style | Radial |
| Package/Case | 17.5(Max) X 5(Max) X 11(Max) |
| Product Dimensions | 17.5 x 5 x 11 mm |
| Seated Plane Height | 11 mm |
| Dielectric | PET |
| Voltage(AC) | 220 V |
| Rad Hard | No |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Voltage(DC) | 400 V |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Lead Pitch For Radial | 15 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 5(Max) mm |
| Product Height | 11(Max) mm |
| Product Length | 17.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC237353104 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 1.8uF 250V PET 10% (26 X 7.5 X 15.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2185KF.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.33uF 310VAC PET 10% (26 X 10 X 19.5mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for F17724332000.pdf |
|
KEMET | FILM CAP 0.22UF 10% 1000VDC Download PDF datasheet for R75QN3220DQ0-K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.022uF 630V PET 5% (12 X 5.3 X 10.5mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE6223JF.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.47uF 250V PET 10% (12.3 X 6.2 X 11.4mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE2474KB.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.22uF 760V PP 20% (18 X 7.5 X 14.5mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PHE840MX6220MB06R17.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.1uF 250V PEN 10% (6 X 5 X 4.1mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for LDEID3100KA0N00.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 220pF 16V PPS 2% (1.6 X 0.8 X 0.7mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1C221GX5.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.15uF 50V PPS 5% (6 X 4.1 X 1.9mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECH-U1H154JX9.pdf |
|
AVX | MEDIUM VOLTAGE CAPACITOR Download PDF datasheet for DKTFM874A.pdf |