| Part Number | BZW04-273B-E3 73 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 122320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 273V 400W 2-Pin DO-204AL Tape and Ammo |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BZW04-273B-E3 73 |
| Datasheet download |
| Part Number | BZW04-273B-E3 73 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 5.2 x 2.7 x 2.7 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 304 V |
| Test Current | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 438 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | DO-204AL |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 273 V |
| Max Processing Temp | 275 |
| Maximum Peak Pulse Current | 0.9 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2DO-204AL |
| Replacement Part Number | PART-BZW04-273B-E3 73 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ51CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 13V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ13CAHE3 61.pdf |
|
Texas Instruments | 1-Channel ESD Protection Diode for USB T Download PDF datasheet for TPD1E01B04DPYT.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Quad Uni-Dir 3.3V 40W 6-Pin SC-89 T R Download PDF datasheet for uClamp3304A.TCT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ24CAHE3 5B.pdf |
|
Liteon Opto | - - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3000W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 3KASMC24AHE3_A I.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 8V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS8V0S1UR,115.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 3KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMLJ51CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51AHE3 52.pdf |