CRCW040251K1FKED Vishay
CRCW040251K1FKED Images
Please contact us for more photos of CRCW040251K1FKED
Part Number CRCW040251K1FKED
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 51.1K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW040251K1FKED
Datasheet download CRCW040251K1FKED.pdf
Request Quotation for CRCW040251K1FKED
CRCW040251K1FKED Specifications
Part Number CRCW040251K1FKED
MSL Level 1
Resistance Value 51.1 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.0625 W
Case Style Molded
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm