| Part Number | CWR06KC156KR |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 545220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 15uF 25V H CASE 10% (7.24 X 3.81 X 2.79mm) SMD (0.01%FR) 1 Ohm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CWR06KC156KR |
| Datasheet download |
| Part Number | CWR06KC156KR |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Capacitance Value | 15 uF |
| Construction | Flat |
| Equivalent Series Resistance | 1 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 7.24 x 3.81 x 2.79 mm |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| MSL Level | 1 |
| Military Standard | MIL-PRF-55365/4 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 225|250 to 260 |
| Case Code | H |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Case Style | Conformal Coated |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Failure Rate | R |
| Leakage Current | 4 uA |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | H |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 3.81 mm |
| Product Height | 2.79 mm |
| Product Length | 7.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-CWR06KC156KR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Tant Solid 100uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 T R Download PDF datasheet for T491D107M010AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 0.47uF 10V K CASE 20% (1 X 0.5 X 0.5mm) SMD 1005-07 15 Ohm 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for TACK474M010PTA.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 100uF 16V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.1 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T495X107K016ATE100.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 33uF 35V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.065 Ohm 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for T521D336M035ATE065.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 220uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.006 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T530D227M006ATE006.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 68uF 16V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.15 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 593D686X9016D2TE3.pdf |
|
Vishay | Cap Tant 1uF 25V P CASE 20% (2 X 1.25 X 1.2mm) SMD 2012-12 11 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TMCP1E105MTRF.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 220uF 6.3V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.045 Ohm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for T520B227M006ATE045.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 0.33uF 20V R CASE 10% (2.05 X 1.3 X 1.2mm) SMD 2012-12 25 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJR334K020RNJ.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 330uF 6.3V V CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2mm) SMD 7343-20 0.04 Ohm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for T520V337M006ATE040.pdf |