| Part Number | CWR06NH475KR |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 834760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 4.7uF 50V H CASE 10% (7.24 X 3.81 X 2.79mm) SMD (0.01%FR) 1.5 Ohm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CWR06NH475KR |
| Datasheet download |
| Part Number | CWR06NH475KR |
|---|---|
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Polarity | Polar |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 7.24 x 3.81 x 2.79 mm |
| Max Processing Temp | 225|250 to 260 |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Leakage Current | 3 uA |
| Military Standard | MIL-PRF-55365/4 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Case Code | H |
| Package/Case | H |
| Failure Rate | R |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Equivalent Series Resistance | 1.5 Ohm |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Case Style | Conformal Coated |
| Product Depth | 3.81 mm |
| Product Height | 2.79 mm |
| Product Length | 7.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-CWR06NH475KR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Cap Tant Solid 47uF 6.3V M CASE 20% (1.6 X 0.85 X 0.8mm) SMD 1608-10 4 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TCSM0J476M8R.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 4.7uF 10V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 5 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJA475M010RNJ.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 22uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 T R Download PDF datasheet for 293D226X9016C2TE3.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 0.54 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TRJC476K016RRJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 220uF 6.3V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 0.07 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSC227K006R0070.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 15uF 25V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 1 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJD156M025RNJ.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 3.3uF 25V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJC335K025RNJ.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 68uF 6.3V T 20% (3.5mm X 2.8mm X 1.1mm) SMD 3528-12 0.07 Ohm 105\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for T520T686M006ATE070.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 330uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 0.1 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSD337M010R0100.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 22uF 16V T CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.2mm) SMD 3528-12 1 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TLJT226M016R1000.pdf |