| Part Number | FVE050015E1R30KE91 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 616630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Wirewound 1.3 Ohm 10% 500W \u00b1400ppm \u00b0C Radial Lug Bolt-On Bulk |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FVE050015E1R30KE91 |
| Datasheet download |
| Part Number | FVE050015E1R30KE91 |
|---|---|
| Resistance Value | 1.3 Ohm |
| Mounting | Bolt-On |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 350 °C |
| Termination Style | Radial Lug |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Temperature Coefficient | ±400 ppm/°C |
| Power Rating | 500 W |
| Product Dimensions | 41.28 x 266.7 |
| MSL Level | 1 |
| Product Diameter | 41.28 mm |
| Product Length | 266.7 mm |
| Product Weight | 381 G |
| Replacement Part Number | PART-FVE050015E1R30KE91 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Res Thick Film 220 Ohm 10% 100W \u00b1150ppm \u00b0C Molded Screw Terminal Bolt-On Tray Download PDF datasheet for 1614782-8.pdf |
|
Vishay | Res Wirewound 1.21 Ohm 1% 10W \u00b150ppm \u00b0C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack Download PDF datasheet for RER45F1R21RC02.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 3.6 Ohm 5% 500W \u00b1150ppm \u00b0C Molded Screw Terminal Bolt-On Box Download PDF datasheet for RPS0500DH3R60JB.pdf |
|
Vishay | Res Wirewound 3.3 Ohm 5% 280W Vitreous Solder Lug Panel Mount Download PDF datasheet for RSSD30250F3R30JCD8.pdf |
|
Vishay | Res Wirewound 6 Ohm 1% 50W \u00b150ppm \u00b0C Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack Download PDF datasheet for RH0506R000FE02.pdf |
|
Vishay | Res Wirewound 10K Ohm 5% 100W \u00b1260ppm \u00b0C Vitreous Radial Lug Bolt-On Bulk Download PDF datasheet for FVT10006E10K00JE.pdf |
|
Vishay | VISFST05006E500R0JENI RES 500OHM 50W 5% Download PDF datasheet for FST05006E500R0JENI.pdf |
|
Vishay | - - |
|
Vishay | VISFSOT2011E2R000JE FSOT20-11E 2 5% E01 Download PDF datasheet for FSOT2011E2R000JE.pdf |
|
Vishay | Res Wirewound 200 Ohm 5% 50W \u00b130ppm \u00b0C Ceramic Hi Temp Sil Radial Lug Bolt-On Skin Pack Download PDF datasheet for NHL05006E200R0JE.pdf |