| Part Number | HSZ102KAQBF0KR |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 480300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 500V K2000 10% (7 X 3mm) Radial 5mm 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Singlelayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HSZ102KAQBF0KR |
| Datasheet download |
| Part Number | HSZ102KAQBF0KR |
|---|---|
| Termination Style | Radial |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Voltage(DC) | 500 V |
| Seated Plane Height | 10 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Dielectric | K2000 |
| Product Dimensions | 3 mm |
| Package/Case | 7(Max) X 3(Max) |
| Product Depth | 3(Max) mm |
| Product Diameter | 7(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-HSZ102KAQBF0KR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0047uF 1000V Z5U 20% (9.4 X 4mm) Radial 6.4mm Bulk Download PDF datasheet for 562R5GAD47.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 470pF 440VAC 300VAC K4000 10% (8 X 5mm) Radial 7.5mm Bulk Download PDF datasheet for WKO471KCPCF0KR.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0039uF 760VAC 500VAC Y5U 20% (15.5 X 5mm) Radial 10mm Bulk Download PDF datasheet for VY1392M61Y5UQ63V0.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0033uF 300VAC 440VAC Y5U 20% (11 X 5mm) Radial 7.5mm 125\u00b0C Download PDF datasheet for AY2332M41Y5US6BV7.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 470pF 250VAC B 10% (7 X 5mm) Radial 7.5mm 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for DE2B3KY471KN3AM02F.pdf |
|
Murata Manufacturing | MURDE1E3KX222MA4BN01F Download PDF datasheet for DE1E3KX222MA4BN01F.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 270pF 100V Y5P 10% Radial 6.4mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for D271K20Y5PH63L6R.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 390pF 1000V Y5F 10% Radial 6.35mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for NCD391K1KVY5FF.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.001uF 760VAC 500VAC K4000 20% (10 X 6mm) Radial 12.5mm Bulk Download PDF datasheet for WKP102MCPEF0KR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0015uF 2000V B 10% (9 X 5mm) Radial 5mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for DEBB33D152KA2B.pdf |