M55342K12B2K70RS3 Vishay
M55342K12B2K70RS3 Images
Please contact us for more photos of M55342K12B2K70RS3
Part Number M55342K12B2K70RS3
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 2.7K Ohm 5% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C 0.01% Molded SMD SMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level M55342K12B2K70RS3
Datasheet download M55342K12B2K70RS3.pdf
Request Quotation for M55342K12B2K70RS3
M55342K12B2K70RS3 Specifications
Part Number M55342K12B2K70RS3
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.1 W
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.46 mm
Lead Finish Tin/Lead
Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Package Type SMD
Resistance Value 2.7 kOhm
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Military Standard MIL-PRF-55342
Type Thick Film
Operating Temperature -55 to 150 °C
Case Size 0603
Case Style Molded
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.46 mm
Product Length 1.6 mm