MCT06030C2402FP500 Vishay
MCT06030C2402FP500 Images
Please contact us for more photos of MCT06030C2402FP500
Part Number MCT06030C2402FP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 24K Ohm 1% 1 10W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT06030C2402FP500
Datasheet download MCT06030C2402FP500.pdf
Request Quotation for MCT06030C2402FP500
MCT06030C2402FP500 Specifications
Part Number MCT06030C2402FP500
Type Thin Film
Package Type SMD
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45 mm
Power Rating 0.1 W
Resistance Value 24 kOhm
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Tolerance 1 %
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm