MCT06030D6041BP100 Vishay
MCT06030D6041BP100 Images
Please contact us for more photos of MCT06030D6041BP100
Part Number MCT06030D6041BP100
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 6.04K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT06030D6041BP100
Datasheet download MCT06030D6041BP100.pdf
Request Quotation for MCT06030D6041BP100
MCT06030D6041BP100 Specifications
Part Number MCT06030D6041BP100
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Resistance Value 6.04 kOhm
Power Rating 0.1 W
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45 mm
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm