MCT0603MC3301FP500 Vishay
MCT0603MC3301FP500 Images
Please contact us for more photos of MCT0603MC3301FP500
Part Number MCT0603MC3301FP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 3.3K Ohm 1% 1 8W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT0603MC3301FP500
Datasheet download MCT0603MC3301FP500.pdf
Request Quotation for MCT0603MC3301FP500
MCT0603MC3301FP500 Specifications
Part Number MCT0603MC3301FP500
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.125 W
Case Size 0603
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Resistance Value 3.3 kOhm
Tolerance 1 %
Product Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 175 °C
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm