PLT0805Z2001AST5 Vishay
PLT0805Z2001AST5 Images
Please contact us for more photos of PLT0805Z2001AST5
Part Number PLT0805Z2001AST5
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0805 2K Ohm 0.05% 1 4W \u00b15ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PLT0805Z2001AST5
Datasheet download PLT0805Z2001AST5.pdf
Request Quotation for PLT0805Z2001AST5
PLT0805Z2001AST5 Specifications
Part Number PLT0805Z2001AST5
Pin Count 2
Case Size 0805
Mounting Surface Mount
Tolerance 0.05 %
Type Thin Film
Resistance Value 2 kOhm
Case Style Molded
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Supplier Package 0805
Package Dimensions 2.03 x 1.27 x 0.84 mm
Lead Finish Tin|Silver|Copper
Temperature Coefficient ±5 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.27 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 2.03 mm