PTN0603E1001BST1 Vishay
PTN0603E1001BST1 Images
Please contact us for more photos of PTN0603E1001BST1
Part Number PTN0603E1001BST1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 1K Ohm 0.1% 3 20W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PTN0603E1001BST1
Datasheet download PTN0603E1001BST1.pdf
Request Quotation for PTN0603E1001BST1
PTN0603E1001BST1 Specifications
Part Number PTN0603E1001BST1
Power Rating 0.15 W
Package Type SMD
Resistance Value 1 kOhm
Tolerance 0.1 %
Rad Hard No
Product Dimensions 1.63 x 0.81 x 0.51 mm
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Type Thin Film
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.51 mm
Product Length 1.63 mm