PTN1206H1212DST1 Vishay
PTN1206H1212DST1 Images
Please contact us for more photos of PTN1206H1212DST1
Part Number PTN1206H1212DST1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 12.1K Ohm 0.5% 2 5W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level PTN1206H1212DST1
Datasheet download PTN1206H1212DST1.pdf
Request Quotation for PTN1206H1212DST1
PTN1206H1212DST1 Specifications
Part Number PTN1206H1212DST1
Tolerance 0.5 %
Termination Style Wraparound
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.84(Max)
Package Type SMD
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.4 W
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Resistance Value 12.1 kOhm
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 3.2 mm