RCA0805120RJNEA Vishay
RCA0805120RJNEA Images
Please contact us for more photos of RCA0805120RJNEA
Part Number RCA0805120RJNEA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 120 Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RCA0805120RJNEA
Datasheet download RCA0805120RJNEA.pdf
Request Quotation for RCA0805120RJNEA
RCA0805120RJNEA Specifications
Part Number RCA0805120RJNEA
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.45 mm
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Case Style Molded
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Type SMD
Lead Finish Tin
Case Size 0805
Mounting Surface Mount
Resistance Value 120 Ohm
Power Rating 0.125 W
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 2 mm