RTO020F10000JTE3 Vishay
RTO020F10000JTE3 Images
Please contact us for more photos of RTO020F10000JTE3
Part Number RTO020F10000JTE3
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1K Ohm 5% 20W \u00b1150ppm \u00b0C Molded TO-220 RDL Thru-Hole Tube
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RTO020F10000JTE3
Datasheet download RTO020F10000JTE3.pdf
Request Quotation for RTO020F10000JTE3
RTO020F10000JTE3 Specifications
Part Number RTO020F10000JTE3
Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Resistance Value 1 kOhm
Product Dimensions 10.1 x 4.5 x 15 mm
Termination Style Radial
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±150 ppm/°C
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 155 °C
Terminal Pitch 5.08 mm
Power Rating 20 W
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Product Depth 4.5 mm
Product Height 15 mm
Product Length 10.1 mm