| Part Number | SMBJ90CA-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 738120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 90V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ90CA-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ90CA-E3 52 |
|---|---|
| Test Current | 1 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 4.1 A |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Supplier Package | SMB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 90 V |
| ESD Protection | No |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Configuration | Single |
| Minimum Breakdown Voltage | 100 V |
| Maximum Clamping Voltage | 146 V |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ90CA-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | ESD PROTECTION DIODE SMF DO219-M3 Download PDF datasheet for SMF18A-M3-08.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 40.2V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE47A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ51CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 5A.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS36VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36AHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 14V 63W 2-Pin LLP T R Download PDF datasheet for VCUT0714A-HD1-GS08.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 3KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMLJ51CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 25.6V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE30CA-T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ85CA-13-F.pdf |