VJ1210Y222KXEAT Vishay
VJ1210Y222KXEAT Images
Please contact us for more photos of VJ1210Y222KXEAT
Part Number VJ1210Y222KXEAT
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 500V X7R 10% SMD 1210 150\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level VJ1210Y222KXEAT
Datasheet download VJ1210Y222KXEAT.pdf
Request Quotation for VJ1210Y222KXEAT
VJ1210Y222KXEAT Specifications
Part Number VJ1210Y222KXEAT
Pin Count 2
Case Size 1210
Voltage(DC) 500 V
Tolerance 10 %
Package/Case 1210
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Rad Hard No
Capacitance Value 0.0022 uF
Supplier Package 1210
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 3.2 x 2.5 x 1.7(Max)
Termination Style Wraparound
Operating Temperature -55 to 150 °C
Product Depth 2.5 mm
Product Height 1.7(Max) mm
Product Length 3.2 mm