| Part Number | ISL88001IE26Z-T |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Quantity in stock | 114150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Monitor 1.8V to 5.5V 3-Pin SC-70 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ISL88001IE26Z-T |
| Datasheet download |
| Part Number | ISL88001IE26Z-T |
|---|---|
| Maximum Reset Threshold Voltage | 2.662 V |
| Supplier Package | SC-70 |
| Type | Voltage Monitor |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Supervisors | 1 |
| Watchdog Timer | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Manual Reset | No |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 3 |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.598 V |
| Maximum Supply Current | 0.35 uA |
| Monitored Voltage | 1.8 to 5.5 V |
| Package | 3SC-70 |
| Replacement Part Number | PART-ISL88001IE26Z-T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 0V to 10V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TL7705ACP.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP303LSN31T1G.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 4.38V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STM810MWX6F.pdf |
|
Microchip | Volt Supervisor Supply 2.32V 3-Pin SOT-23B T R Download PDF datasheet for MCP103T-240E TT.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 1.58V 1.8V 2.5V 3V 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6823VUK+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.65V 4.65V 8-Pin CDIP N Download PDF datasheet for MAX705MJA 883B.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 1.8V to 5V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6383XR31D3+T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Processor Supervisor 4V 2.5V 3V 3.3V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for APX811-40UG-7.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 1.8V 2.5V 2.7V 3V 3.3V 5V 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS3800G27DCKR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.72V 3.3V 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for DS1233AZ-15+T&R.pdf |