| Part Number | MAX6776XKB+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 363310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Monitor 5-Pin SC-70 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX6776XKB+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX6776XKB+T |
|---|---|
| Manual Reset | No |
| Minimum Reset Threshold Voltage | Adj V |
| Supplier Package | SC-70 |
| Maximum Reset Threshold Voltage | Adj V |
| Type | Voltage Monitor |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Supervisors | 1 |
| Watchdog Timer | No |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 247 mW |
| Package | 5SC-70 |
| Replacement Part Number | PART-MAX6776XKB+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Processor Supervisor 3.08V 5V 3.3V 3V 2.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for CAT810TTBI-GT3.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Monitor 0.5V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP3470M5-4.63 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.93V 1.68V 1.8V 3.3V 8-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for TPS3306-18DGK.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 4.55V 2.93V 5V 3.3V 8-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS3305-33DGNG4.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 0V to 6V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TL7702ACD.pdf |
|
Microchip | Volt Supervisor Detect 1.9V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP112T-195I TT.pdf |
|
ON Semiconductor | Processor Supervisor 2.93V 1.2V to 4.9V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX809SN293D2T1G.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.625V 1.575V to 5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6752KA46+T.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 4.63V 3V 3.3V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for STM811LW16F.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.235V 2V to 5.5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for UCC3946DTR.pdf |