| Part Number | MAX6881ETE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 738300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Sequencer -0.3V to 6V 16-Pin TQFN EP |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX6881ETE+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX6881ETE+ |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 1349 mW |
| Watchdog Timer | No |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Pin Count | 16 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Supervisors | 3 |
| Maximum Reset Threshold Voltage | Adj V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | Adj V |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Monitored Voltage | -0.3 to 6 V |
| Type | Power Supply Sequencer |
| Manual Reset | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Supply Current | 1100 uA |
| Package | 16TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX6881ETE+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.63V 1.8V to 5V 6-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MAX6383LT26D3+T.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 4.55V 2.93V Adj 3.3V 5V 8-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS3307-33DGN.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 4-Pin(3+Tab) SC-82AB T R Download PDF datasheet for NCP305LSQ30T1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Processor Supervisor 4.63V 1.2V to 4.9V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NCP803SN463T1G.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 3V 5V 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for M40SZ100WMQ6F.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.37V 4.5V 4.75V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1232CSA+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 2.5V 3V 3.3V 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX824LEUK+T.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Detect 6.5V 6-Pin SON T R Download PDF datasheet for TPS3780ADRYR.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect W Delay Circuit 2.3V to 6V 5-Pin VSOF T R Download PDF datasheet for BD5230FVE-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.12V 0.4V to 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3808G12DBVR.pdf |