| Part Number | MCP112T-195I TT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 571200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Detect 1.9V 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP112T-195I TT |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP112T-195I TT |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Watchdog Timer | No |
| Number of Supervisors | 1 |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 1.929 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.3 x 0.95 mm |
| Monitored Voltage | 1.9 V |
| Manual Reset | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Voltage Detector |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 1.872 V |
| Maximum Supply Current | 1.75 uA |
| Supplier Package | SOT-23 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 3 |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MCP112T-195I TT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 2.4V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STM1831L24WY6F.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor Adj 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6368LKA26+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.37V 1.2V to 5.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DS1810R-10+T&R.pdf |
|
Seiko Instruments | HI-ACCURACY VOLTAGE DETECTOR - |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.63V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM809M3-2.63 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Monitor 0.5V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP3470M5-4.38 NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | Ultra-low power Voltage monitor battery,power-supply and system voltages Download PDF datasheet for PT7M6130NLTA3EX.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 4.8V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD45262G-TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 1V to 5.5V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX815KCSA+.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Voltage Supervisory 3V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV803RDBZR.pdf |