| Part Number | NCP300LSN20T1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 269510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NCP300LSN20T1G |
| Datasheet download |
| Part Number | NCP300LSN20T1G |
|---|---|
| Pin Count | 5 |
| Type | Voltage Detector |
| Maximum Supply Current | 1.3 uA |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 2.04 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 1.96 V |
| Supplier Package | TSOP |
| Product Dimensions | 3 x 1.5 x 1 mm |
| Manual Reset | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Number of Supervisors | 1 |
| Watchdog Timer | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 10 V |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-NCP300LSN20T1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.93V 1.6V to 6V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3838K33DBVT.pdf |
|
ON Semiconductor | Processor Supervisor 2.93V 1V to 5.5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX708SESA-TG.pdf |
|
Microchip | Processor Supervisor 2.97V Adj 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC2774N-29YM5-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 4.38V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STM810MWX6F.pdf |
|
Diodes Incorporated | Low power consumption and no delay time supervisory Circuit Download PDF datasheet for PT7M6142NLEC3EX.pdf |
|
Microchip | Processor Supervisor 4.375V 3V 3.3V 5V 3-Pin TO-92 Bag Download PDF datasheet for MCP120-450GI TO.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.65V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1707ESA+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 1.67V 1.8V to 5V 4-Pin(3+Tab) SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6384XS17D1+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.5V to 5.5V 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1232N+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 1.67V 1.8V to 5V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6383XR17D3+T.pdf |