| Part Number | NCP303LSN27T1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 742280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NCP303LSN27T1G |
| Datasheet download |
| Part Number | NCP303LSN27T1G |
|---|---|
| Product Dimensions | 3 x 1.5 x 1 mm |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 2.754 V |
| Maximum Supply Current | 1.3 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 10 V |
| Rad Hard | No |
| Number of Supervisors | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Watchdog Timer | No |
| Manual Reset | No |
| Pin Count | 5 |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.646 V |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Voltage Detector |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-NCP303LSN27T1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP303LSN27T1G.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.579V 13.235V -10.59V -13.235V -4.415V -15V -5V 5V 15V 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX8216CSD+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.65V 4.65V 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX705EPA+.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.25V 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPS3705-33D.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 3.3V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV809K33DBZR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.2V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6326UR22+T.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP301LSN20T1G.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6324EUT29+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6374KA+T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Processor Supervisor 2.25V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for APX809-23SAG-7.pdf |