| Part Number | TLC7705QD |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 240500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Supply 5V 8-Pin SOIC Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC7705QD |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC7705QD |
|---|---|
| Type | Supply Voltage Supervisory |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 4.47 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 4.63 V |
| Maximum Supply Current | 16 uA |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Power Dissipation | 725 mW |
| Monitored Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Supervisors | 1 |
| Watchdog Timer | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Manual Reset | No |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLC7705QD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 0.84V 0.4V to 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3808G09DBVT.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.65V 4.65V 8-Pin CDIP N Download PDF datasheet for MAX690AMJA 883B.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Voltage Supervisory 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV803MDBZR.pdf |
|
Microchip | Processor Supervisor 4.625V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP130T-475I TT.pdf |
|
Maxim Integrated | Volt Supervisor Monitor 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX16058ATA22+T.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 0.9V to 4.8V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BU4820G-TR.pdf |
|
Microchip | 3-PIN MICROPROCESSOR SUPERVISOR CIRCUIT W OPEN-DRAIN RESET Download PDF datasheet for MIC803-41D2VM3-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.25V 1.6V to 6V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3836J25DBVR.pdf |
|
Intersil | Volt Supervisor Detect 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for ICL7665SAIPAZ.pdf |
|
Microchip | Processor Supervisor 2.625V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP809T-270I TT.pdf |