| Part Number | TLC7733ID |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 800950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Supply 5V 8-Pin SOIC Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC7733ID |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC7733ID |
|---|---|
| Maximum Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.86 V |
| Maximum Supply Current | 16 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Watchdog Timer | No |
| Number of Supervisors | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 725 mW |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Type | Supply Voltage Supervisory |
| Monitored Voltage | 5 V |
| Manual Reset | No |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLC7733ID |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 4.55V 2.93V 5V 3.3V 8-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS3305-33DGNG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.375V 1.2V to 5.5V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1233MS-5+.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 4.65V 0.4V to 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3808G50DBVT.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 6V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD4848G-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 0V to 3.6V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3106K33DBVR.pdf |
|
ROHM | VOLTAGE DETECTOR IC Download PDF datasheet for BU4228G-STR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.625V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for DS1233DZ-5+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.65V 4.65V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX707CSA+.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.188V 0.788V 1.8V to 5V 0.9V to 3.3V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6721UTYDD3+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.925V 1.575V to 5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6747KA29+T.pdf |