| Part Number | TLC7733IDRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 159460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Supply 5V 8-Pin SOIC T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC7733IDRG4 |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC7733IDRG4 |
|---|---|
| Type | Supply Voltage Supervisory |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 2.86 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Manual Reset | No |
| Maximum Supply Current | 16 uA |
| Monitored Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Power Dissipation | 725 mW |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Watchdog Timer | No |
| Number of Supervisors | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLC7733IDRG4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 4.8V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD45302G-TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 2.85V to 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6802UR46D3+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.375V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for DS1233DZ-10+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 3.08V 2.32V Adj 1.8V 2.5V 3V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6710BUT+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Volt Supervisor Detect 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ICL7665AESA+T.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 6V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD4836G-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP303LSN16T1G.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 2.5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV809J25DBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.38V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX809MEUR+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor Adj 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX6303CUA+T.pdf |